Bijna iedereen kent wel iemand die leeft met dementie of Alzheimer. Een ouder, grootouder, buur, vriend of kennis. Daarom staat Pelt tijdens de Werelddag Alzheimer op 21 september stil bij de impact van dementie én bij de mensen die er elke dag mee leven.
Pelt beschikt vandaag al over verschillende initiatieven, zoals het Infopunt Dementie, dementievriendelijke activiteiten, aangepaste leesboeken in De Stroming, de geheugenkliniek van Noorderhart en praatcafés. Toch is dat aanbod niet bij iedereen voldoende bekend.
Herinneringen als verbindende draad
Tijdens de campagneweek ‘Den Tied van Toen’ vormen herinneringen de rode draad doorheen een breed activiteitenprogramma. In Den Toog van Toen worden de Peltse dienstencentra Pelle Melle en BinnenHOF omgetoverd tot een pop-upcafé met oude foto’s, voorwerpen, muziek en verhalen.
Ook beweging krijgt een prominente plaats. Onder de noemer ‘Bewegen geliek Toen’ staan rustige bewegingsactiviteiten op muziek van vroeger op het programma, naast wandelingen, petanque, sjoelen, darts en cornhole. Er is ook fitness voor personen met (jong)dementie.
Wie liever herinneringen ophaalt, kan terecht bij een tentoonstelling met oude materialen, een fototentoonstelling over oude gewoonten, presentaties met historische foto’s en verhalen en de historische wandeling Terugblik. Tijdens ‘Liekes van Toen’ zingen deelnemers samen bekende liedjes uit het verleden. Daarnaast blijft informatie een belangrijk onderdeel van de campagne. Zo zijn er familiegroepen en ontmoetingsmomenten, de kortfilm Voltooid verleden tijd en verschillende info- en boekenstands.
De campagneweek rond Alzheimer en dementie kwam tot stand in een samenwerking tussen verschillende gemeentelijke diensten en verschillende externe partners, zoals de Peltse woonzorgcentra van Integro, de Peltse Heemkundige Kringen en andere lokale welzijnspartners.
Schepen van welzijn Els Kuppens: “Dementie raakt niet alleen de persoon zelf, maar ook familie, vrienden en mantelzorgers. In Pelt bestaat er heel wat ondersteuning, maar die vindt vandaag nog niet altijd haar weg naar de mensen die er nood aan hebben. Met ‘Den Tied van Toen’ brengen we informatie en ontmoeting op een warme en toegankelijke manier dichterbij.”
Ontmoeting stopt niet na de campagneweek
De campagne vormt bovendien geen eindpunt. In buurthuis Damsheide worden voortaan elke derde donderdag van de maand ontmoetingsmomenten georganiseerd voor mensen met Alzheimer of (jong)dementie en hun partner, mantelzorger of begeleider.
Die bijeenkomsten leggen bewust de nadruk op ontmoeting tussen lotgenoten. In een ongedwongen sfeer is er ruimte om ervaringen te delen, naar elkaars verhaal te luisteren en samen tijd door te brengen. Zo ontstaat naast professionele ondersteuning ook een plek waar mensen die met gelijkaardige ervaringen leven elkaar rechtstreeks ontmoeten. Naast de ontmoetingsmomenten in Damsheide kunnen lotgenoten trouwens ook terecht op de maandelijkse Familiegroep dementie van de Alzheimer Liga.
Met dat structurele aanbod wil Pelt ook na de campagneweek verder bouwen aan een dementievriendelijke gemeente waarin mensen met dementie én hun omgeving zich ondersteund en verbonden voelen.
Het volledige programma van de campagneweek ‘Den Tied van Toen’ vind je op www.gemeentepelt.be/week-alzheimer.

